- Smulkiau
- Paskelbta: 2021 m. balandžio 30 d.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) Utenos departamentas informuoja, kad nuo 2021 m. balandžio 23 d. iki 2021 m. balandžio 28 d. Vilniaus miesto ir rajono, Trakų, Širvintų ir Molėtų rajonų bei Elektrėnų savivaldybių privačiuose paukščių ūkiuose jau patvirtinti 23 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkiai. Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, kad liga neplistų, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinami ir utilizuojami, o paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos, imamasi visų reikiamų priemonių, kad virusas nebūtų išplatintas į kitas paukščių laikymo vietas. Nustatytuose židiniuose sunaikinta per 500 vnt. naminių paukščių, tačiau pranešimai apie paukščių gaišimus fiksuojami ir toliau.
VMVT inspektoriams atliekant epizootinius tyrimus, nustatyta, kad gyventojai savo reikmėms paukščius įsigijo Vilniaus apskrityje iš nelegalių pardavėjų Maišiagaloje, Rudaminoje ar Lentvaryje, kurie nebuvo įregistravę savo veiklos, neturėjo paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. VMVT jau identifikavo keletą tokių pardavėjų, jiems bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės.
Labai greitai plintančio paukščių gripo pasekmės gali būti itin skaudžios visiems paukščių augintojams ir šalies ekonomikai. Dėl vieno neatsakingo ūkininko, jeigu jo ūkyje būtų nustatytas paukščių gripo protrūkis, ne tik jis pats, bet ir šalia esantys dideli paukštynai, tiekiantys produkciją tiek Lietuvos rinkai, tiek ją eksportuojantys, gali patekti į apsaugines zonas, iš kurių kurį laiką nebus leidžiamas produkcijos eksportas. Todėl VMVT Utenos departamentas pažymi, kad kiekvienas paukščių laikytojas yra ne tik tiesiogiai atsakingas už savo paukščių sveikatą ir tinkamą jų laikymą, bet ir gali tapti viso regiono ekonominio suvaržymo problema, jei dėl jo kaltės užkrečiamoji gyvūnų liga išplis, todėl kilus ligos įtarimams, būtina kuo skubiau informuoti VMVT inspektorius ir jokiu būdu neslėpti paukščių gaišimų, neužkasinėti paukščių gaišenų paslapčia, nes išaiškinti tokie atvejai bus perduodami teisėsaugai, o laikytojai praras galimas kompensacijas.
VMVT Utenos departamentas primena, kad siekiant sumažinti naminių paukščių užsikrėtimo riziką paukščius reikėtų pirkti tik iš patikimų prekiautojų – gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis. Gyvais paukščiais prekiaujantis registruotas pardavėjas turi turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas, vesti paukščių apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Perkant nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa reikalinga informacija. Tokio dokumento svarbu reikalauti dar ir todėl, kad šios informacijos reikia norint ištirti skundą dėl įsigytų netinkamų paukščių.
Esamoje situacijoje būtina atsakingai įvertinti realią ligos grėsmę ir jau laikomiems savo paukščiams ir griežtai laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų: laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, apsaugančiomis nuo kontakto su laukiniais migruojančiai paukščiais, nenaudoti naminių paukščių girdymui atvirų vandens telkinių vandens, pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą, namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių, įeinant į paukščių laikymo vietą, keisti drabužius, o ypač apavą.
Plačiau apie ligą ir taikytinas biologinio saugumo priemones galima rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklalapyje https://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-uzkreciamosios-ligos/pauksciu-gripas.
VMVT Utenos departamentas akcentuoja, kad paukščių gripo plitimas ir ligos suvaldymas labai priklauso nuo žmonių sąmoningumo. Svarbu suprasti, kad užkrečiamosios ligos valstybių sienų nepaiso, o tokioje situacijoje noras sutaupyti ir pigiau įsigyti paukštį gali kainuoti į savo ūkį parsineštą greitai plintančią ligą bei sukelti didelių nuostolių kitiems.
Labai svarbu, kad pastebėję neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių ar kitokių odos pakitimų, laikytojai apie tai kuo skubiau praneštų VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403 ar artimiausiam VMVT regioniniam padaliniui. Atvykę specialistai įvertins situaciją, paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso.